


ICSE /Class 4
Maths MCQ Based On Multiplication and division of money
Our free online Maths test quiz for Class 4, ICSE will assist you to improve your Maths skills on every concept in a fun interactive way.



Happy students

Awesome classes
ICSE Class 4 Maths Multiplication and division of money
|
Find the money spent by one friend because they bought the car together
Simply divide total money spent by number of friends
product of 168 and 7
Simply subtract money left with adam from total money adam was having in the beginning
1 plate and 1 spoon can be considered as a set. So, there are total 4 sets. Find the cost of 1 such set.
39.75 \\times 5
Effective price will be calculated from 5 sets of pillow
Try to find out the cost of 5 rackets first
Half kg rice will cost half of ₹30 that is ₹15.
In 5 kg there will be a total of 25 apples.

At JustTutors, we believe in the power of digital technology to help students get personalized learning and attention from India's best-in-class science, english and math tutors. We are focused on creating a top-class e-learning platform that brings together the best teachers, technology, media, content for creating a seamless and world-class experience for every student.
